Kas201321

Aida.. Uluslararası serbest dalış geliştirme birliği.. Sizlere AIDA’nın hikayesini Claude Chapuis’ in yazısından aktarıyorum.

Her şey Jacques Mayol, Enzo Maiorca ve diğer bir kaçıyla başladı. Sonrasında The Big Blue filmi geldi. 1985 / 1990 yılları arasında henüz sınırlı sayıda serbest dalgıç varken yeni performanslar ve rekorlar gerçekleştirildi. Bu kişiler bu spor konusunda oldukça tutkuluydular ve bu sporculara Big Blue ışıkları adı verildi. Bir kaç yıl sonra, tarih, onlar olmadan modern serbest dalışın şu andaki seviyesine ulaşmasının imkansız olduğunu gösterdi. Bu her şeyin nasıl başladığının, Aida’nın (Uluslararası Apnea Geliştirme Birliği’nin) doğumunun hikayesidir.

Jacques Mayol ve Enzo Maiorca

Jaqcues & Enzo

1990 yılında Fransa’da bir serbest dalgıç olan Roland Specker, yakınlardaki bir gölde Jacques Mayol’un kullandığı ağırlık sisteminin tıpatıp benzerini kullanarak çalışmaktaydı. Daha sonra Roland Specker, Nice Cote D azur’ da statik apnea stilinde çok kısa süre önce dünya rekoru kırmış olan Claude Chapuis isimli bir Fransızla tanıştı. Diğer insanların da serbest dalış sporunu keşfetmeleri için bir klinik organize etmeye karar verdiler. ilk klinik mayıs 1990’da Nice’te gerçekleştirildi.

2 Kasım 1992’de Roland Specker ve bir kaç arkadaşı, Uluslararası Apnea Geliştirme Birliğini kurdu. Merkez ofisin kurulacağı bölge olarak Fransa’da Mulhouse yakınındaki St. Louis’i seçtiler. Roland başkan, Thierry Meunier sekreter ve Claude Chapuis ise teknik direktör oldu. Kurallar ve rekorların tanınmasına yönelik öneriler olmak üzere iki metin oluşturuldu. Kısa sürede AIDA tarafından bir çok rekor tanındı ve böylece AIDA serbest dalış için referans teşkil etmeye başladı. İlk AIDA yayını 1995’te oluşturuldu ve genel kurulda Umberto Pelizzari, Loic Leferme, Olivier Heuleu ve Frederic Buyle gibi bir çok serbest dalgıç tanındı.

Kliniğe katılan serbest dalgıç arasında yapılan küçük bir yarışmadan sonra Chapus bunu Dünya Şampiyonasına çevirme fikrini gerçekleştirmeye başladı. Bir kaç kişilik bir grup ile çalışmalara başladı. İlk yarışmanın kuralları kayak yarışması kuralları temel alınarak oluşturuldu. Buna göre tüm yarışmacılar uzmanlaşmadıkları alanlarda da yarışacaklardı. Tüm serbest dalgıçlar daha başlangıçta, eğer bir yarışmacı baygınlık geçirirse veya samba durumu (motor haraketlerde kontrol kaybının ilk işareti) oluşursa denemenin geçersiz olacağı konusunda hem fikir oldular. her serbest dalgıç iki alanda deneme yapacaktı; statik apnea ve sabit ağırlık. Böylece deniz veya havuzda uzmanlaşmış dalgıçlar arasında bir avantaj durumu yaratılmamış olacaktı.

ilk AIDA Dünya Şampiyonası Ekim 1996’da Nice’de yapıldı. 5’li ekipler halinde Almanya, Belçika, Kolombiya, İspanya, Fransa, İtalya’dan 25 katılımcı ile çeşitli ülkelerin serbest dalgıçılarından oluşan ve Birleşmiş Milletleri temsilen bir takım yarışmaya katıldı. Kolombiyalı Marlennedy’nin gözyaşları, Umberto’nun çalıştırdığı İtalyan ekibin zaferi, Jean Delmarre’nin 6.05’lik statik derecesi, Jean-Michel Pradon’un sabit ağırlıktaki 53 metrelik derecesi ve AIDA’nın inanılmaz başarısı ile Nice’li serbest dalgıçlar ilk dünya şampiyonasını unutulmaz kılmıştır. Modern serbest dalış yarışması o gün doğmuş oldu. Son gün Claude Chapuis, Umberto Pelizzarı’nin elini sıkarak şöyle dedi, “Sen kazandın, artık ikinci dünya şampiyonasını organize etmek senin elinde.”

1

1997 geçiş yılı oldu ve bir çok serbest dalgıç kendi ülkelerinde çeşitli gruplar oluşturdu.
Umberto Pelizzari, Claude Chapuis’a verdiği sözü hiç unutmadı ve 1998 yılında Sardunya’da ikinci AIDA Dünya Şampiyonasını düzenledi. Bu arada Claude ise Avrupa Kupasını organize ediyordu. Club Med’in desteklediği ikinci dünya şampiyonası, dünyadaki tüm serbest dalış federasyonlarına, spor eylemcilerinin bir araya gelmesinin ve ilgi alanlarını savunmalarının kendi sporlarını ne kadar hızla ilerlettiğini göstermiştir. Yarışmaya 28 ülkeden katılım olmuş ve Jacques Mayol’un varlığı oldukça heyecanlı bir atmosfer yaratmıştır. Fransa ve İtalya başabaş bir durumdaydı. Manzara adeta Big Blue filminden çıkmış, Mayol/Maiorca dönemi gibiydi. Ancak İtalya, Fransa’nın önüne geçti. AIDA Fransa yaratıldı ve bu sayede AIDA Uluslararası problemlerle ilgilenebilir hale geldi.

Ocak 1999, Mısır. Magda Abdou AIDA’yı duymuştu ve Claude Chapuis’la temasa geçerek Hurgada’nın kuzeyinde El Gouna’da bir serbest dalış yarışması düzenlemesini istedi. Serbest dalgıçlar bu kez Kızıl Deniz’de buluştular. Mercanlar ve yunuslar arasında yarışma programı inanılmazdı. Önce hafta başında bireysel yarışmalar yapıldı, takiben takım halinde yarışmalara geçildi. Amaç Uluslararası bireysel yarışmaların geçerliliğini test etmekti. Fransızlar İtalyanların arkasından ikinci oldu. Yarışma sırasında hakem tam bir yarışmacı için geriye doğru sayımı bitirdiği sırada bir izleylici “yunuslar” diye bağırınca bir saniye içinde tüm yarışmacı grubu yunuslarla oynamak için suya atladılar. AIDA hakemleri yarışmayı yeniden başlatmak için sabırla ve gülümseyerek beklediler. O gün yarışan serbest dalgıçların aynı tutkuyu (suda olma ve suyun sunduğu mucizeleri takdir etme) paylaştıkları tescil edilmiş oldu. 1999’da ikinci önemli bir olay daha gerçekleşti. AIDA dağıtıldı ve AIDA International kuruldu. 21 Eylül 1999’da bir İsviçreli, Sebastien Nagel AIDA International’ın başkanlığına geldi ve bir yönetim kurulu oluşturuldu. Ülkelerinin fikirlerini açıklayabilmeleri için delegeler topluluğuna internet üzerinden oy kullanma imkanı sağlandı. Bu tarihte Sebastien Nagel sayesinde medya kesinlikle AIDA Internationalı tanımış oldu. Yeni İsviçreli başkan yönetim kurulunda çeşitli ülkelerden gelen dalgıçlarla çevrelenmiş oldu. Bunlar Belçika’dan Frederic Buyle, Avusturya’dan Dieter Baumann, Brezilya’dan Karoline Meyer Dal Toe, Fransa’dan Claude Chapuis ve Kanada’dan Kirk Krack idi.

2000’de dünya’da inanılmaz bir patlama yaşandı. AIDA tüm yeni katılımcı ülkelere yerel federasyonlarını kurmaları için yardımcı oldu. Yine Club Med desteğinde bu sefer genç bir İspanyol, Olivier Herrera 2001’de İbiza’da üçüncü AIDA Dünya Şampiyonası’nı organize etti. Ülkeler en iyi takımlarını oluşturdular ve erkeklerde Umberto Pelizzari yönetimindeki İtalyanlar birinci, Fransızlar ikinci ve İsveçliler üçüncü oldular. Kadınlarda sıralama Mandy-Rae Cruickshank ile Kanadalılar, Tanya Streeter ile Amerikalılar ve Silvia Da Bone ile İtalyanlar şeklinde gerçekleşti. Herbert Nitsch sabit ağırlıkta 86 m ile yeni bir dünya rekoru kırdı. 1999 Kızıl Deniz’den sonra yarışmalarda statik apnea ve sabit ağırlık kategorilerinde rekorlar üst üste kırıldı. Serbest dalgıçlar spor eylemcileri haline geldiler ve insan limitlerini zorlamak üzere çalışmalara başladılar.

Kıbrıs, 2003’te dünya serbest dalgıçları için buluşma noktası olmuştur. Freediver dergisinin yaratıcısı İngiliz Howard Jones yıllarca AIDA’nın macerasını takip etmiş bir kişi olarak AIDA tarafından desteklenen bir bireysel yarışma düzenlenmesi fikrini ortaya atmıştır. Sonuç ve ortaya konan performans unutulmaz olmuştur. Serbest dalış tanınan bir spor haline gelmiş dünya televizyonları insan yunusların başarılarını tüm dünyaya tanıtmıştır..

aida


*