“Denize aşık her dalgıç öldüğünde ilk olarak sualtında bulurmuş kendini. Meleklere verilen kanatlar yerine altın paletler bahşedilirmiş. Eğer giymeyi kabul ederlerse sualtında, en mutlu oldukları yerde sonsuz bir hayat sunulurmuş onlara..

Merhaba, ben Gökhan Şenses.. Mart 1983, İzmir doğumluyum ve İzmir’de yaşıyorum. Özel bir şirkette Bölge Satış Müdürü olarak çalışıyorum. SSI International Serbest Dalış Eğitmeniyim.

Ailem sayesinde erken yaşta yüzmeyi öğrendim ve Luc Besson’un 1988 yapımı Le Grand Bleu isimli filmi ile sualtına ilgim arttı. Babam da bir dalgıçtı ve onun izinden 6 yaşımda dalmaya başladım. Bir kaç sene sonra babamı kaybetmemle sualtından biraz uzaklaşsam da bu ayrılık çok uzun sürmedi. Amatör olarak serbest dalış ve zıpkınla balıkavı ile uğraşmaya başladım. 2007 yılında askerden döndüğümde özellikle zıpkınla balıkavı benim için vazgeçilmez hale gelmiş, her fırsatta kendimi sualtında bulmaya başlamıştım. 1-2 sene içerisinde sadece dalış yapıp balık vurmak yetmediği için, bunları görüntülemeye başladım.

2010 yılında TSSF’nin görevlendirmesi üzerine Gökçeada’da gerçekleştirilen Türkiye Şampiyonasında sualtı ve su üstü çekimleri yaparak, şampiyonayı görüntüledim.

2011 yılında Turkcell‘in düzenlediği Blog Ödülleri yarışmasında Spor Blogları kategorisinde Birinci oldum.

2012 yılı Zıpkınla Balıkavı Eleme Grubu Müsabakaları (Mersin) Takım Sıralaması Üçüncülüğünü kazandık. (EGESAD)

2012 yılı boyunca Derin Mavi Dergisinde yazarlık yaptım.

2013 yılında İtalyan Zıpkınla Balıkavı markası Salvimar‘ın katalogunda İlk ve Tek Türk olarak yer aldım.

2013 yılı Zıpkınla Balıkavı Final Müsabakaları (Mersin – Büyükeceli) Türkiye Üçüncülüğünü kazandık. (İBB)

2013 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Zıpkınla Balıkavı yarışmasının sualtı ve su üstü görüntülemesini gerçekleştirdim.

2013 yılında Hürriyet‘in düzenlediği Bumerang Ödülleri yarışmasında Uzman Blog Kategorisinde ilk 10 blog arasında yer aldım.

2014 yılında Salvimar kataloğunda Ali Rıza Çirmene ile birlikte 2 Türk sporcu olarak yer aldık.

2014 yılı Zıpkınla Balıkavı Türkiye Şampiyonası Eleme Müsabakaları (Aydın – Kuşadası) Bölge İkincisi olduk. (İBB)

2014 yılında Hürriyet tarafından gerçekleştirilen 4. Bumerang Ödülleri En Uzman Site kategorisinde ilk üçte yer aldım.

2015 yılı Zıpkınla Balıkavı Eleme Grubu Müsabakaları (Burhaniye) Bölge İkinciliğini kazandık. (İBB)

2015 yılı Zıpkınla Balıkavı Türkiye Şampiyonası Finalinde (Bandırma) Türkiye 10.su oldum.

2016 yılında Dünya’nın en büyük sualtı malzeme üreticisi Fransız Beuchat katalogunda İlk ve Tek Türk olarak yer aldım.

2016 yılında Atina’da yapılan Deepex Fuarı Zıpkınla Balıkavı Video Ödüllerinde tüm dünyadan 16 video arasından 4.lüğü alarak ödül kazandım.

2016 yılı Zıpkınla Balıkavı Eleme Grubu Müsabakaları (Foça)  Bireysel sıralamada 6.cı oldum.

2016 yılı Zıpkınla Balıkavı Türkiye Şampiyonası Finalinde (Fethiye) Türkiye 7.si oldum ve Milli Takım Aday Kampına gitmeye hak kazandım.

2016 yılında Yunanistan’ın Syros adasında gerçekleştirilen 30. Zıpkınla Balıkavı Dünya Şampiyonasına Milli Sporcu olarak katıldım.

2017 yılında Atina’da yapılan Deepex Fuarı Zıpkınla Balıkavı Video Ödüllerinde tüm dünyadan finale kalan 10 video arasından 1.liği alarak ödül kazandım.

2017 yılında Karşıyaka Spor Kulübü Serbest Dalış takımında yarışarak Monopalet branşında 63 metreye dalarak Türkiye Şampiyonluğunu elde ettim.

Yine 2017 yılında Antalya – Kaş’ta yapılan CMAS European Outdoor Avrupa Şampiyonasında Milli Takım Sporcusu olarak yarıştım ve monopalet branşında 64 metreye daldım.

Aynı sırada gerçekleştirilen Kaş Başka Open yarışmasında Monopalet branşında 3.lük madalyası aldım.

2018 yılında Kaş’ta yapılan Türkiye Serbest Dalış Şampiyonasında Çift Palet Branşında Türkiye 3.lüğü ve Free Immersion branşında Türkiye 2.liği elde ettim.

Şu anda İtalyan Salvimar firması ve  Karşıyaka Spor Kulübü Serbest Dalış takımı sporcusuyum. Bu sporu hobi olarak değil hayatımın bir parçası olarak değerlendiriyorum..

Bu arada Le Grand Bleu filminin bir sahnesinde Jacques Mayol’a suyun dibinde neler hissettiği sorulduğunda “yukarı çıkmak için bir neden arıyorum” cevabını verir. Ben o nedeni buldum.. 🙂

Nefesinizin hiç kesilmemesi dileğimle..

Dünyayı hava dokur, İnsanı nefes dokur.
(Atharva Veda)

<3


*