Kas201502

Etrafımızda güzel şeyler olmuyor değil. Sevgili arkadaşım Erhan Bacaksız, geçtiğimiz cumartesi beni aradı. Çeşme’de olta avı yaparlarken deniz üstünde bir şey gördüklerini ve yanaşınca yaralanmış bir kaplumbağa olduğunu farkettiklerini söyledi. Ben Çeşme Belediyesi Veterinerinin telefon numarasını paylaştım ve sonrasında akşam kaplumbağayı kurtarmalarının güzel hikayesini gördüm.

Erhan

Erhan olayı şu şekilde anlatmış.

Ayayorgi koyu açıklarında tekneyle olta ile balık avlarken su üstünde bulunan bir ağaç parçasının yanında bir hareketlilik fark ettik. Balık avlamayı bırakıp oraya doğru ilerlediğimizde büyük bir ağaç dalına takılmış ve yüzmeye çalışan bir deniz kaplumbağası olduğunu gördük. Ağzında bir misina olduğunu ve karmaşık misinaların ağaç dallarına dolandığını görerek, bir oltayı yuttuğunu anladık. Hemen ağaç dalından misinayı kestik ve kaplumbağayı tekneye aldık.
Bu şekilde denize geri bıraksak beslenemeyeceğini düşünerek, ilgili yerleri aramaya başladık. Sahil güvenlik ve belediyelerden sonuç alamayınca internette araştırmaya başladık ve Dekamer’i bulduk, onlar da EKODOSD’la iletişime geçtiklerini ve kısa sürede buraya ulaşacaklarını söylediler. Daha sonra EKODOSD geldi ve kaplumbağayı aldılar. Ekodosd’u ve Dekamer’i tekrar tekrar kutlarım. Gerçekten böyle ekiplerin olması hepimiz için mutluluk verici. Böyle muhteşem bir organizasyonu başta sahil güvenlik olmak üzere belediyeler ve diğer ilgili birimlerinde bilmesi açısından bir bilgilendirme yapılması faydalı olacaktır.

Film

 

İğne

 

Hep diyoruz ya denizi koruyup, kollamalıyız. Canlılara saygı duymalıyız. Erhan hepimize bir insanlık dersi verdi ve bir canlının hayatını kurtardı.

EKODOSD’u ve Erhan’ı buradan tebrik etmek istiyorum. Süpersiniz!

1

Yorum bırak..


*