Ara201430

I just want to thank you for beautiful images and showing us “how to be a good spearo” Anvar.

Anvar’ın hazırladığı Derin Zıpkınla Balıkavı Ansiklopedisi bölümlerinden birisini paylaşıyorum sizlerle. Eminim tüm seriyi heyecan ile izlemişsinizdir. (izlemediyseniz mutlaka izleyin) Seri gerçekten çok keyifli ve bilgi dolu. Fakat özellikle bu bölüm çok önemli. Anvar’ın bunu Türkçe hazırlaması ayrıca mutlu etti beni. Çünkü ülkemizde her gün azalan balık popülasyonu, her gün dalmaya yeni başlayan insanların olması gibi nedenlerle bilgi düzeyi çok düşük. Aslında burada bize de çok iş düşüyor, Anvar bunu başlatmış ve başarmış diyebilirim.

 Saygı..

Denize ve avımıza ne kadar saygı duyarsak, deniz de bize o kadar saygı duyar. Siz ne kadar korursanız, o da sizi o kadar korur.. Zıpkıncı olmak, eline bir zıpkın alarak önüne gelen her balığı vurmak değildir. Video’da anlattığı gibi; iyi bir yer mi buldunuz, balığın soyunu kurutana kadar avlamayın. Ailenizin, eşinizin dostunuzun karnını doyuracak kadar balık vurun. Katliam yapmayın.. 500 gr, 1 kiloluk orfozları avlamayın. Ben vurmazsam illa birisi vuracak diye düşünmeyin..

Denizi en çok bizim sahiplenmemiz ve korumamız lazım, çünkü en iyi bizler görüyoruz..

Neyse aslında daha çok şey yazılır ve konuşulur.. Ama buradan yeterli gelmez. Farklı projeler ile bunları geliştirmek gerekir.

Ben susayım ve sizleri Anvar’ın muhteşem Türkçesi ile başbaşa bırakayım 😀  (Just kidding, you’re great Anvar)


*